Egzamin na kierowcę ciężarówki

Czym jest samochód – mówić nie trzeba. Widzimy je codziennie na ulicach naszych miast. Zarówno te mniejsze, jak również te większe. No właśnie – te większe. Warto pamiętać o tym, że oprócz samochodów osobowych ulicami naszych miast jeżdżą również samochody ciężarowe. Popularnie zwane ciężarówki wiozą większe ładunki do różnych miejsc. Widzimy je na placach budowy, koło sklepów itp. To one przewożą materiały budowlane, drewno, węgiel, różne surowce, owoce i warzywa, niekiedy ludzi itp. Prowadzenie takiego pojazdu to niemała odpowiedzialność. Aby prowadzić ciężarówkę trzeba posiadać prawo jazdy kategorii C.

Jak zdobyć prawo jazdy?

Do kierowania pojazdem ciężarowym uprawnia prawo jazdy kategorii C. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii C musimy ukończyć odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin na prawo jazdy. Egzamin zdajemy w odpowiednim dla nas Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w skrócie WORD. Naturalnie wybieramy w zależności od województwa, w którym się aktualnie znajdujemy. Aby przystępować do egzaminu musimy mieć ukończone 18 lat. Musimy jeszcze zebrać odpowiednie dokumenty, który złożymy w miejscu, w którym będziemy odbywali szkolenie. Zaczynamy od fotografii o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, bez nakrycia głowy. Następnie dołączamy dowód wpłaty. Opłata za egzamin praktyczny to 160 zł, natomiast za egzamin teoretyczny to od 22 do 40 zł, w zależności od formy jego przeprowadzania. Egzamin w formie ustnej to koszt rzędu 40zł, a w formie testu to 22 zł. Pozostaje nam jeszcze orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem ciężarowym. Aby przystąpić do egzaminu musimy ukończyć szkolenie podstawowe. Zaświadczenie o ukończeniu takiego szkolenia musimy również przedstawić. Osoby, które trzykrotnie nie zaliczyły egzaminu teoretycznego lub praktycznego muszą odbyć szkolenie dodatkowe.

Strona praktyczna

Egzamin składa się z części, na której badana jest nasza teoria i z części, na której badane są nasze umiejętności praktyczne. Po zaliczeniu części teoretycznej przystępujemy do części praktycznej. Wpierw egzamin jest przeprowadzany na placu manewrowym . Potem jest czas na ruch drogowy. Pomylić można się tylko raz. Dwukrotna pomyłka przy wykonywaniu zadania skutkuje niezaliczeniem egzaminu i jego przerwaniem. Ale jak to wygląda pod lupą. Na placu manewrowym czekają nas do wykonania pewne czynności. Pierwsza z nich to czynności kontrolno-obsługowe. Polegają one na sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu. Mają one niemałe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Następnie pozostają nam czynności, takie jak przygotowanie do jazdy, jazda w przód i w tył pasem ruchu oraz rozmaite manewry. A po placu manewrowym czeka nas jazda w ruchu drogowym. Musimy wjechać na drogę ze znajdującego się przy niej obiektu, a następnie jeździć drogami dwukierunkowymi – jedno-jezdniowymi i dwujezdniowymi.

Aby zanotować nasze postępu egzaminator posługuje się arkuszem przebiegu egzaminu praktycznego. Tam zawarte są oceny naszych postępów.

Po zdanie egzaminu udajemy się do Urzędu Miasta lub Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego i odbieramy nasze prawo jazdy. Gratulacje. Pozostaje tylko życzyć szerokiej drogi.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.