Co zrobić, aby zostać kierowcą ciężarówki?

Zawód kierowcy ciężarówki to nie taka oczywista sprawa. Aby rozpocząć swoją pracę za kierownicą największych, dostępnych na rynku samochodów, trzeba spełnić szereg wymagań, a także odbyć specjalne szkolenia. Kierowcy ciężarówki to osoby, które muszą odznaczać się wyjątkową odpowiedzialnością i świetną wiedzą na temat swojego fachu. Tylko tacy mają szansę na naprawdę dobrą i nieźle płatną pracę.

 

Specjalne uprawnienia do prowadzenia samochodu ciężarowego

Jak w przypadku każdego pojazdu, przyszły kierowca ciężarowy musi zdać specjalny egzamin na prawo jazdy, uprawniający go do prowadzenia pojazdów odpowiednich gabarytów. W przypadku samochodów ciężarowych, kierowcy zdać muszą egzamin w kategorii C lub C i E. Wszystko zależy tak naprawdę od rozmiaru pojazdu. W przypadku tych od 3,5 do 7,5 tony, wystarczy kategoria C1. Inne przypadki muszą już uwzględniać wyższą kategorię.

Kto może otrzymać prawo jazdy na samochód ciężarowy?

Nie wystarczy jednak dobrze przygotować się do egzaminu, aby otrzymać stosowny dokument uprawniający do prowadzenia samochodu ciężarowego. Aby móc pełnoprawnie prowadzić duży gabarytowo pojazd, konieczne jest ukończenie 18 lat. Żadna osoba niepełnoletnia, nie może prowadzić samochodu ciężarowego. Niezbędne jest również wcześniejsze zdanie egzaminu na podstawową kategorię B, a także pozytywne przejście specjalistycznych badań lekarskich (pod kątem fizycznym jak i psychologicznym). Dopiero po spełnieniu tych wymogów możliwe jest podejście do państwowego egzaminu na wyższą kategorię.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodu ciężarowego?

Każdy zainteresowany zdobyciem uprawnień, musi zaliczyć specjalistyczny kurs przygotowawczy, na który składa się 20 godzin zajęć teoretycznych. Podczas ich trwania, wszyscy uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą poruszania się pojazdami ciężarowymi, a także wszelkimi sytuacjami, które mogą przytrafić im się na drodze. Jest to doskonały czas na zadawanie pytań instruktorom, którzy mogą wyjaśnić wszystkie nieścisłości związane z prowadzeniem pojazdu ciężarowego. Następnie kursanci zobowiązani są do zaliczenia 20 lub 25 godzin praktycznych, podczas których siedzą już bezpośrednio za kierownicą samochodu ciężarowego i pod czujnym okiem instruktora uczą się jazdy na prawdziwej drodze i w rzeczywistych warunkach.

Kurs kwalifikacji wstępnych

Dodatkowo, każda osoba, która stara się o możliwość pracy jako kierowca ciężarówki, jest zobligowana do odbycia kursu kwalifikacji wstępnych, który w tym przypadku trwa 280 godzin. Bardzo często to właśnie ten egzamin jest kluczowym powodem, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z tego fachu. Kurs jest bowiem dość kosztowny, ponieważ cena waha się pomiędzy 7 a 10 tysięcy złotych. Jeśli jednak pomyślnie zaliczy się kurs kwalifikacji wstępnych, praca w charakterze kierowcy ciężarówki czeka na wszystkich otworem. Warto mieć na uwadze bardzo dobre zarobki oraz nie poddawać się w przypadku nie zaliczenia jakiegokolwiek egzaminu. W przyszłości wszystko się zwróci.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.